بیشترین کاربرد سفید کردن حس خوشایندی در بیماران بوده و به برخی اعتماد به نفس می‌دهد اما بنده اعتقادی به این کار ندارم
فوق تخصص ایمپلنت‌های دندانی گفت: «سازمان نظام پزشکی جلوی تبلیغاتی مانند سفید کردن دندان که باعث گمراهی مردم می‌شود را بگیرد.»

دکتر سید جلیل صدر فوق تخصص ایمپلنت‌های دندانی در گفت‌و‌گو با سینانیوز درباره سفید کردن دندانها عنوان کرد: «نظرات متفاوتی درباره سفید کردن دندان وجود دارد. بیشترین کاربرد سفید کردن حس خوشایندی در بیماران بوده و به برخی اعتماد به نفس می‌دهد اما بنده اعتقادی به این کار ندارم.»

وی ادامه داد: «ماده بلیچ لایه نازکی از جرم روی دندان را بر می‌دارد که در برخی موارد برگشت پذیر است. حتی ممکن است بلیچ باعث تغییر دندان شده و زمینه ساز خوردگی در دندان می‌شود.»

این متخصص پروتزهای دندانی با بیان اینکه متاسفانه تبلیغات زیادی در زمینه سفید کردن دندان صورت می‌گیرد، گفت: «سازمان نظام پزشکی باید جلوی این موضوع را بگیرد. در برخی تبلیغات مطرح می‌شود که در یک جلسه ۱۵ درجه روشن کردن دندان و... که امکان واقعیت این مسئله وجود ندارد و باعث فریب افراد می‌شود.»

دکتر صدر تاکید کرد: «در مواردی که عمل سفید کردن صورت می‌گیرد باید حتما در مطب‌های دندانپزشکی صورت گیرد و سطح لثه کاملا پوشانده شود.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «زیبایی به معنای تندرستی و سلامتی بوده و باید در این زمینه فرهنگ سازی درستی صورت گیرد.»
+ نوشته شده توسط رضا اصلانیان در دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 19:37 |
سفید کردن دندان‌ها با چند روش طبیعی
تغذیه > توصیه‌ها و آداب - همشهری آنلاین:
اکثر ما وقتی تبلیغات تلویزیونی و مجلات را در مورد روش‌های سفید کردن دندانها می‌بینیم به فکر می‌افتیم که در این زمینه اقدامی بکنیم و در نتیجه لبخندی زیبا داشته باشیم اما گاهی نگران اثرات سوء این روش‌ها هستیم.


به گزارش ایسنا، در این مقاله که در سایت تخصصی ارگانیک به چاپ رسیده چند روش طبیعی و غیرشیمیایی برای سفید کردن دندان‌ها ارائه شده که درعین حال این گونه اثرات سوء را نیز ندارند. این روش‌ها عبارتند از:

-‌ خوردن کرفس و سیب؛ این دو خوردنی حاوی سلولزهای رشته‌ای هستند که مانند یک مسواک طبیعی می‌توانند به آرامی و بدون ضرر، دندان‌ها را تمیز و سفید کنند. این خوردنی‌ها اثر رنگدانه‌های ناشی از مواد غذایی را از روی دندان‌ها پاک می‌کنند.

- استفاده از پراکسید هیدروژن (یا آب اکسیژنه)؛ این ماده کاملا طبیعی و غیرسمی که ترکیبی از مولکول‌های اکسیژن و آب است و می‌تواند به شیوه‌ای بی‌خطر دندان‌ها را پاکسازی کند و برای بهداشت و سلامت کلی دندان‌ها نیز مفید است. روش استفاده از آب اکسیژنه این است که پودر 3 درصد آن را در آب شیر به مقیاس 50-50 حل کرده و هر شب قبل از خواب دندان‌هایتان را با این محلول بشوئید. پس از چند هفته متوجه خواهید شد که دندان‌هایتان سفیدتر و روشن‌تر شده‌اند.

-‌ توت فرنگی بخورید؛ این میوه خوشمزه و پرطرفدار تابستانی به دلیل اینکه حاوی ماده‌ای موسوم به اسید مالیک است درسفید کردن دندان‌ها نقش موثری دارد. برای بهره‌مند شدن بیشتر از این خاصیت توت‌فرنگی هفته‌ای یک بار دستورالعمل زیر را انجام دهید:

-‌ ابتدا یک عدد توت‌فرنگی را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید تا یک خمیر قرمز رنگ حاصل شود. این خمیر را روی مسواک قرار داده و آن را مدت 5 دقیقه روی دندان‌هایتان بگذارید.

- برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها پس از 5 دقیقه با یک مسواک استاندارد، دندان‌هایتان را بشویید تا هرگونه قند طبیعی از روی دندان‌هایتان پاک شود.

- استفاده از پوست پرتقال و برگهای درخت برگ بو؛ این دو سفید کننده طبیعی دندان‌ها که غیر معمول‌تر از بقیه موارد هستند می‌توانند رسوبات روی دندان‌ها را تاحد زیادی برطرف کرده و دندان‌ها را درخشان‌تر کنند شما می‌توانید به نوبت هر یک از آنها را به طور خشک یا به صورت پودر ترکیبی با یکدیگر روی دندان‌ها بگذارید.

- و بالاخره می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید برای این منظور می‌توانید 6 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با 1/3 قاشق غذاخوری نمک، 4 قاشق چای‌خوری گلیسیرین و 15 قطره روغن نعنا یا دیگر روغن‌های گیاهی تازه کننده بازدم ترکیب کنید این ترکیب را به مقادیر کم هر وقت که می‌خواهید دندان‌هایتان سفیدتر شوند روی آنها بگذارید و بعد از مدتی دهانتان را بشوئید.

+ نوشته شده توسط رضا اصلانیان در دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 19:34 |

در مراحل انجام یک ترمیم برروی دندان ،نکته های ساده ای وجود دارد که شاید بیان آن ها به نظر بیان یکسری مسایل پیش پا افتاده باشد ولی عدم توجه به این نکته ها وغفلت خواسته یا ناخواسته از آن ها روی نتیجه کار اثرات ناخوشایندی خواهد گذاشت.در این نوشتار به برخی از این گونه مسایل پرداخته ایم.

1-بزرگترین اشتباه در به کارگرفتن یک ماده یایک وسیله،عدم مطالعه بروشور آن ها وتکیه براندوخته های ذهنی و تجربیات شخصی دندانپزشک از کار با مواد و وسایل مشابه است.علاوه بر نحوه صحیح استفاده از ماده،حجم بالایی از اطلاعات مفید را می توان در بروشور ها پیدا کرد.

2-عدم توجه به زمان انقضا مواد مصرفی و به کارگیری آن ها تا آخرین قطره خونشان! یکی دیگر از غفلت های موثر ومخرب است. همه مواد ترمیمی دارای تاریخ انقضای مشخص هستند.

3-وقتی دندانپزشک نمی داند که شدت نور دستگاه کیورینگ مورد استفاده اش چقدر است،نباید از ترمیم هایی که انجام می دهد خیلی مطمئن باشد. کنترل شدت نور دستگاه کیورینگ اقدامی است که هر هفته باید انجام شود..

4-از قدرت تابشی نور یونیت غفلت نکنید.بسیار پیش می آید که دندانپزشک ،اعمال باندینگ یا انتقال کامپوزیت به حفره ترمیمی را در زیر تابش مستقیم نور یونیت انجام می دهد.در ترمیم های قدامی ،بخصوص ونیر مستقیم کامپوزیتی،تا جای ممکن باید از تابش غیرمستقیم چراغ بهره برد و آن را از ناحیه کار دور کرد.بسته به این که چراغ یونیت از چه نوعی است، شدت تابش متفاوتی دارد.باید توجه داشت در موادی مانند باندینگ،سیلانت و کامپوزیت فلو که عمق کیور بالایی دارند شدت های کم نور نیز می توانند منجر به کیور ناخواسته وایجاد اختلال در کار شوند.

5-از دفع شدن اچانت، که برای اچ کردن نسوج دندانی استفاده می کنید مطمئن شوید.باقی ماندن اسید روی دندان های غیرهدف باعث دمینرالیزاسون ناخواسته و افزایش استعداد به پوسیدگی در آن ها می شود.این وضعیت ممکن است حتی تا سه ماه بعد یرطرف نشود.

6-نگهداری اسید با سوزن تزریق در سر آن ،باعث خشک شدن اسید در مجاورت هوا و کلاگ شدن آن در سرنگ می شود.در این صورت علاوه بر این که دندانپزشک مجبور می شود فشار زیادی برای خارج شدن اسید اعمال کند احتمال شلیک شدن ناگهانی اسید به سروصورت بیمار نیز پیش می آید.باید بعد از هربار استفاده از اسید،سوزن تزریق را برداشت ودرپوش اولیه اسید را برروی آن بست.

7-باز ماندن در باندینگ ، اقدامی نادرست است. حلال موجود در باندینگ در معرض هوا (علی الخصوص زیر نسیم خنک کولر و پنکه) تبخیر می‌شودکه این، باعث کاهش سیلان و کاهش نفوذ رزین به سطوح اچ شده می‌شود.

8-کامپوزیت ماده ای است با خواص ویسکوالاستیک؛یعنی تخت لود ثابت دچار تغییر ابعادی می شود و تحت کشش ثابت،استرس وارده را ریلیف می کند.این همان اتفاقی است که در سرنگ های کامپوزیت رخ می دهد.وقتی پیچ سرنگ را می چرخانیم،یا ماده را تزریق می کنیم،چنانچه پیستون را عقب نکشیم و آن را کناربگذاریم،ماده درون آن به بیرون نشت می کند و احیانا هدر می رود.بخصوص در کامپوزیت های فلو و سیلانت ها به این نکته توجه داشته باشید.

9-هرچند اکثر مواددندانی چنانچه در دمای یخچال نگهداری شوند ،طول عمر بالاتری پیدا می کنند؛ ولی باید متوجه بود که به کاربردن مواد سردشده ،بدون این که دمایشان به دمای اتاق برسد،به طورکلی روی نتیجه کار اثر منفی می گذارد.مثلا در مورد سیلانت ها،باندینگ ها وسمان های رزینی ،ویسکوزیتی بالا مانع نفوذ مناسب آن ها در ساختار نسوج می شود.

10-هم جوار بودن مواد رزینی با اژنل،یک همجواری نامیمون است.محل نگهداری این ها باید از هم دور باشد.

11-باقی گذاشتن سوزن های شفاف در سر کامپوزیت فلو،فیشورسیلانت یا سمان های رزینی لایت کیور باعث عبور نورهای پیرامونی و کیورشدن ماده درون سوزن تزریق می شود.هدررفتن ماده پیامد این اشتباه است.

12-کارخانه سازنده معمولا تعداد کافی سوزن برای تزریق موادی مانند اسید اچ، کامپوزییت فلو،سیلانت و...در بسته بندی مربوطه قرار می دهد. عدم تعویض سوزن تزریق مواد برای هر بیمار یک خطای کنترل عفونتی است.

13-همکاران دندانپزشک در ضد عفونی کردن وسایل و مواد حساسیت بالایی دارند ولی یکی از مواردی که بخش بزرگی از همکاران ازآن غفلت می کنند، ضد عفونی کردن بدنه سرنگ های کامپوزیتی و باندینگ ها می باشد..تعویض دستکش در مرحله قبل از کاربرد این مواد به کاهش میزان آلودگی کمک می کند.

14-باز ماندن در دایکال باعث خشک شدن آن درمجاورت هوا می شود که این مساله باعث ایجاد ناخالصی در ترکیب همخورده می شود وبه علاوه کاهش چسبندگی دایکال به عاج را به دنبال دارد.

15-به طور معمول هندپیس های تراش با دورکم،که به نام آنگل می شناسیم،دارای دو مسیر چرخشی ساعت گرد وپادساعت گرد هستند.در بدنه این وسایل پیچی وجود دارد که مسیر چرخش را تنظیم می کند.توجه داشتن به مسیرچرخش آنگل بسیار مهم است.چرخش معکوس، باعث ناکارآمدی لنتولواسپیرال،کاهش کارایی فرزهای تراش وطولانی شدن زمان کاربا فرز می شود.از کاربردهای مسیرمعکوس خارج کردن پست و پین و پرداخت ترمیم است.

16-در برخی از هندپیس های تراش با سرعت بالا خروج آب خنک کننده ،چند ثانیه ای بعد از فشاردادن پدال رخ می دهد.چک نکردن خروج آب و تراش خشک ،عواقب خوشایندی نخواهد داشت!!!دراین موارد چند لحظه ای توربین را بدون تماس با دندان به کاربیندازید،بعد از این که خنک کننده خارج شد تراش را به پیش ببرید.

17-در برداشت پوسیدگی و تراش دندان ،استفاده از فرزهای پرداخت بجای فرزهای تراش ،باعث استهلاک سریع فرز،طولانی شدن کار وافزایش ناراحتی بیمار می شود.حواستان باشد از فرز مناسب استفاده کنید.معمولا سازنده ها انواع فرزهای تراش وپرداختشان را با نوارهای رنگی مشخص می کنند.

18-استفاده از فرزهای الماسی که قسمت هایی از بخش برنده آن ها ریخته است، باعث تماس محور تشکیل دهنده فرز با ترمیم انجام شده می شود. جنس این قسمت ازجنس بخش الماسی متفاوت است و تماس آن با کامپوزیت باعث ایجاد خطوط سیاه روی آن می شود.فرزی که به این وضعیت درآمده را با سخاوت تمام!! دور بیندازید.

19-به طور معمول برای پرداخت ترمیم کامپوزیت و پس ازتراش اضافات با فرزهای خشن، فرزهایی به کار می رود که معمولا نوار زرد رنگ دارند.باید توجه داشت که این فرزها آخرین مرحله پرداخت کامپوزیت نیستند .خشونت برجای مانده از این فرزها در حد 30 میکرون است که باعث جذب سریع رنگدانه ها و ظاهر نه چندان ایده آل سطح دندان می شود.استفاده از فرزهای پرداخت پره ای و رابرپالیشرها ،بعد از فرزهای الماسی ظریف،باید مدنظرباشد.

20-قرار دادن سمان درون کانال با لنتولویی که چندلحظه قبل از آن ،سیلر را منتقل کرده است.استفاده از لنتولوی آغشته به سیلر، آلوده شدن سمان به سیلرو اخلال در کارآیی سمان رادرپی دارد.

21-انتقال کامپوزیت و گلاس یونومر به حفره ترمیمی با استفاده از اسپاتول هایی که بقایای سمان و سیلر برروی آن ها هست، همواره توام است با ریسک کنده شدن بقایای چسبیده به اسپاتول وایجاد نقاط ضعف در آن.باید از اسپاتول پاک استفاده کرد.

22-در استفاده از نوار پرداخت برای سطوح پرگزیمالی،توجه داشته باشید که نوار را از قسمت مرکزی آن که غیرساینده است،وارد فضای بین دندان ها کنید.عبور دادن نوار از قسمت ساینده آن حذف تماس دندانی و برباد رفتن زحمات دندانپزشک را به دنبال دارد.

23-بیان طول کانال دندان بدون مشخص کردن نقطه رفرنس، که طول از آن جا محاسبه می شود، یک اشتباه کاری است.خالی کردن کمتر ازحد، یا بیشتر از حد کانال برای تهیه پست از عواقب این اشتباه است.

24-بسیاری از دندانپزشکان بدون توجه به توصیه های سازنده، همواره آمالگاماتور را در یک وضعیت خاص مورد استفاده قرار می دهند.عدم تنظیم زمان و سرعت چرخش آمالگاماتور طبق دستور باعث ایجاد مشکلاتی در ساختار وخواص کاربردی آمالگام همخورده می شود و سردرگمی دنداپزشک را به دنبال دارد. دستگاه را باید براساس مدت زمان و سرعت پیشنهادی سازنده تنظیم کرد.

25-رد و بدل وسایل ومواد از بالای سر بیمار همراه با ریسک بالاست.سقوط وسایل برنده ویا پاشیده شدن مواد خطرناک به سر وصورت بیمار مخاطره آمیز است.منطقه تبادل وسایل (exchange zone) بین دندانپزشک و دستیار ،باید بالای سینه بیمار باشد

26-یکی از غفلت هایی که هر از گاه دامن هردندانپزشکی را می گیرد،جاگذاشتن وج و نخ زیر لثه در دهان بیمار و مرخص کردن بیمار است.جالب این که دربعضی بیماران این سوتی در جلسه بعد کشف می شود!!!!

+ نوشته شده توسط رضا اصلانیان در دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 19:28 |

ساخت دندان مصنوعی با سلول‌های بنیادی

پزشکی - دانشمندان به روش جدیدی برای ساخت دندان‌های مصنوعی منطبق با ویژگی‌های آناتومی دهان دست یافته‌اند. در این روش ، سلول‌های بنیادی هر فرد درون چارچوبی که دقیقا مشابه دندان فرد طراحی شده، رشد می‌کنند.

بهنوش خرم‌روز: از دست دادن دندان شاید چندان به چشم نیاید، اما درد بزرگی است. با این که امروزه،‌ پیشرفت‌های مهم در زمینه ترمیم و ایمپلنت دندان،‌ می‌تواند تا حد زیادی، ‌این فقدان را جبران نماید، اما گاهی فرایند درمان ماه‌ها طول می‌کشد. بدتر این که گاهی در طی فرایند رشد و تحول استخوان‌های فک، دندان جدید تناسب خود را با دهان از دست می‌دهد. اما محققین این‌بار مژده روش جدیدی در ایمپلنت دندان را داده‌اند که با استفاده از آن،‌ دندان جدید کاملا منطبق با فیزیولوژی دهان فرد خواهد بود و از فاکتور رشد هم برای انطباق با تحول دهان برخوردار خواهد بود.

بر اساس گزارشی که پاپ‌ساینس منتشر نموده است، یک روش جدید برای بازسازی دندان ابداع شده که به افراد امکان می‌دهد رشد یک سری دندان تازه را تجربه نمایند.

دکتر جرمی مائو، استاد دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کلمبیا،‌ یک چهارچوب سه‌بعدی دارای عامل رشد را ارائه کرده که قابلیت بازسازی یک دندان جدید با ویژگی‌های آناتومی کاملا صحیح را دارد. به گفته مائو، این دندان تنها در عرض 9 هفته بعد از جراحی ایمپلنت، ساخته می‌شود.

دندان مصنوعی وافعی

اما چطور چنین کاری ممکن است؟ در حقیقت پایه این روش استفاده از سلول‌های بنیادی است. دکتر مائو با استفاده از روشی که آزمایشگاه پزشکی بازسازی و مهندسی بافت دانشگاه کلمبیا در اختیارش قرار داده، می‌تواند سلول‌های بنیادی فرد را به طور مستقیم به سمت چهارچوبی که طراحی کرده است هدایت نماید. این چهارچوب هم از مواد طبیعی ساخته شده است. به محض این که سلول‌های بنیادی در چهارچوب جمع بشوند، یک دندان جدید شروع به رشد می‌کند و به سایر بافت‌های اطراف متصل می‌شود.

روش ابداعی دکتر مائو نه تنها نیاز به بازسازی دندان‌ها درون ظرف‌های آزمایشگاهی را برطرف می‌سازد، بلکه در نتیجه دندانی را به دست می‌دهد که از هر نظر کاملا منطبق با فیزیولوژی بدن افراد است. به علاوه این اولین باری است که از سلول‌های بنیادی فرد برای بازسازی دندان‌هایش استفاده می‌شود. همچنین در این روش، بر خلاف روش‌های معمول ایمپلنت دندان، افراد در مدت زمان بسیار کوتاهی یک دندان جدید خواهند داشت. دندانی که از جنس سلول‌های بدن خودشان است، با سایر بافت‌ها اتصال خوبی برقرار می‌کند و پا به پای سایر بافت‌ها رشد می‌کند و دستخوش تحول می‌شود.

اگر می‌خواهید بدانید از کی این روش اجرا خواهد شد، باید بگوییم که از همین حالا دانشگاه کلمبیا برای این عمل ثبت‌نام می‌کند و منتظر است که از سایر مراکز برای فراگیر شدن این روش کمک بگیرد. در همین راستا، دکتر مائو در تلاش است که هزینه‌های این روش را به حدی برساند که از نظر اقتصادی، برای افراد و نیز مراکز درمانی به صرفه و عملی باشد.

+ نوشته شده توسط رضا اصلانیان در جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 9:42 |
مطالعات بالینی نشان می دهد بررسی اخیری که نتیجه تحقیق آن در مجله اروپایی در شماره نوامبر در زمینه بازیابی سلول ها چاپ و منتشر شده بازسازی استخوان فک انسان با اتولوگ سلولهای بنیادی پالپ دندان بود.

این اولین علائم تحقیقات دندان در سلول های بنیادی میباشد که از آزمایشگاه(لابراتور) به آزمایش بالینی انسانی در سلولهای بنیادی دندانی آمده ترمیم و بازسازی استخوان به خصوص برای زمینه دهان و فک و صورت خیلی عالی وحائز اهمیت میباشد و کمکی میباشد در عمکرد دهان و صورت همانند گفتار جویدن وبلع و اصطلاحات مربوط به صورت که بسیار پیچیده و پیچیده ای دارد

به گفته دکتر دیوید مشاور علوم استیم سیو این مطالعات بالینی سلول های بنیادی خیلی قابل توجه هستندزیرا اتولوگ سلول های بنیادی در دندانپزشکی به منظور گستردگی آن در ترمیم استخوان فک و صورت میباشد.

این سلول ها نیز تسهیل گرافت ، حذف عوارض ایمنی شناسی از قبیل رد بیش از حد یا التهاب در این جذابی است چرا که باعث ایجاد یک محیط مطلوب وثابت می شود که بیشتر مساعد و توفیقی برای رشد استخوان فک جدید میباشد. این رویکرد سلولهای بنیادی به عنوان بازیکن بسیار مهم در مهندسی بافت وپزشکی عمل میکند بسیار هیجان زده شدم "دستیابی به موفقیت در این مطالعه بالینی ،با استفاده از برداشت سلول های بنیادی دندان خود بیمار در ترمیم استخوان ، اولین چیزی که ما باور خواهد شد گسترش برنامه های کاربردی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها ، تروما و صدمه دیده شده است. و از آنجایی که دندان سلول های بنیادی بسیار آسان به عنوان بخشی از روال معمول دندان ، این نشان دهنده بهبود ی می یابند اولین استفاده آتی آن در زمینه پزشکی از سلول های بنیادی از دندان های خود بیمار میباشد.

source: Dental Health Magaz
+ نوشته شده توسط رضا اصلانیان در جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 9:37 |


Powered By
BLOGFA.COM